Biyografi

Mira

İlk albümü “Eve Dönmeliyim”i 2008′de çıkaran, Miray Kurtuluş ve Tan Tunçağ’dan oluşan Mira, ikinci stüdyo albümü “Ayda Kahvaltı”yı Mayıs 2012’de çıkardı.

Mira ölmekte olan bir yıldızın adı. Müziğinde varoluşun gizemli yollarında gezinen grubun bu ismi kendilerine seçmeleri ise tesadüf değil. Saf ve etnik melodiler, kalp atışına denk synthler ve çarpıcı sözler ise bunun kanıtı.

Mira 2008 yılında ilk olarak Elec-Trip Records tarafından yayınlanan “Istanbul Calling Vol.2” toplama albümündeki etnik öğeler taşıyan “Bir gün gelir” parçası ile çıkış yaptı. Bir kaç ay sonra ilk albümü “Eve Dönmeliyim”i yayınladı. Kendi kliplerini çeken ikili, müziğin yanı sıra görsel anlatımı ile de dikkat çekmeyi başardı.

Sonrasında “Babylon Bar”, “Cafe Istanbul”, “Electro-Trip” gibi toplama albümlerde de yer alan Mira, Türkiye’deki en büyük açıkhava festivallerinde yer aldı. Efes One Love Festival, Masstival gibi festivallerde Pulp, Kimbra, Stereophonics gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Bu dünyaya ait olmak ve dünyalı gibi hissetmemek arasında gidip gelirken yaşadıklarını, hissettiklerini, hikayelerini on parçalık bu albüme aktaran, Türkçe sözlü düşsel ve görsel müzikler yapmayı tercih eden ikili; bizleri, Mayıs 2012’de yayınlanan albümleri “Ayda Kahvaltı” ile yarattıkları bu pschedelic yolculuğa çıkartıyor.

 

Biography

Consisting of Tan Tuncag and Miray Kurtulus, Mira released their follow up album “Ayda Kahvalti” (Breakfast on the Moon) in May of 2012. Debut album “Eve Donmeliyim” (I need to get back home) was released in 2008.

The name “Mira” was taken, not coincidentally, from a dying star. With pure and ethnic melodies, synth lines in synch with the heartbeat and striking lyrics, Istanbul based band Mira takes us on a journey of mysterious roads of their musical being.

In 2008 Mira, released their first single “Bir Gun Gelir” on a compilation album “Istanbul calling” released by Elec-trip Records. Few months later, their debut album “Eve Donmeliyim” was released from the same label. Producing their own videos the band got the attention from the public eye not only for their music but also for their visual expression.

Mira was featured on compilation albums such as: “Babylon Bar”, “Café Istanbul” and “Electro-trip”. Mira also shared the stage with the likes of Pulp, Kimbra and Stereophonics in Open-air festivals like “Efes One Love” and “Masstival”.

In-between being human and not belonging to this world, Mira have told their story, feelings and what they have lived through in an album consisting of ten dreamy and visual songs.  Released in May 2012 “Ayda Kahvalti” is a psychedelic journey not to be missed

3 Yorum

 1. müjgan gürbüz - 30 Ocak 2014 20:28

  Albümlerinizi getirtmek ve beklemek sanki asirlar aldi!
  Ve suan iki albümde ellerimin arasindalar..
  Heyecanimi kelimelere dökemem. 2013 un son aylarinda sizi kesfettigime üzülmüstüm, ama Albümleri elime alinca üzüntüm de gecti.Zaten web adresinizide “Ayda kahvalti” albümünde görüp bakip gezme geregi duydum ve sadece iki kisi olusunuz beni daha cok büyüledi.
  Bu cok güzel duygu karmasi albümler icin tesekkür ederim..Bu kisin bu sehir de bu iki güzel albümle harika zaman gecirecegim..Berlinden selamlar.

  Cevapla
 2. yener yalçın - 04 Temmuz 2014 19:44

  çok iyisiniz…

  Cevapla

Söyleyeceğin bir şey mi var?